Uvedomujete si hondotu údajov s ktorými pracujete?
Na túto otázku asi každý odpovie rôzne. Vo všeobecnosti však platí, že by sa Vaša činnosť na nejaké obdobie zastavila v prípade výpadku softvéru, alebo v horšom prípade pri strate údajov. Skúste si predstaviť situáciu, že v tomto momente prídete o všetky Vaše dáta. Zamestnanci by pravdepodobne zastavili svoju činnosť a nevedeli by čo ďalej. Špeciálne pokiaľ ste závislí na softvéri, alebo napríklad prevádzkujete e-shop na bežnom hostingu. Obnovením softvéru bez dát sa Vaša situácia nevyrieši.
Zálohovanie a obnova
Prvým dobrým krokom je zamyslieť sa nad touto otázkou. Dôležité je mať pripravenú stratégiu v prípade výpadku systému, alebo aj straty dát. Niekedy stačí málo, aby ste vedeli v takomto prípade pokračovať v práci. Napríklad tlač a archivácia objednávky aj v papierovej podobe vo výrobnej firme môže v prípade problému zabezpečiť, aby nezostalo stáť sto výrobných pracovníkov.
Naše odporúčanie je:
- nastaviť vhodné zálohovanie kritických údajov
- databáz a údajov softvérov s ktorými pracujete
- počítačov s ktorými pracujú zamestnanci
- na zálohovanie využívať fyzicky oddelený priestor od softvéru
- v oddelenom dátovom centre
- alebo / a lokálne na dátovom úložisku NAS
- zálohovať automatizovane
- pravideľne kontrolovať zálohy
- mať pripravenú stratégiu pre obnovu dát
- raz za čas spraviť obnovu dát, aby ste sa presvedčíli, že zálohujete všetko potrebné, a že je možné dáta naozaj obnoviť
- pri kritických údajoch sa nespoliehať len na dodávateľov, ale údaje mať aj fyzicky "v ruke"
Pravideľnosť
Pri tejto téme je dôležitá pravideľnosť. V prípade ak sa Vaše podnikanie časom mení a rozvíja, môže sa meniť aj potreba zálohovania. Zálohovanie sa nedá vždy vyriešiť jednorázovo, ale je potrebné sa k tejto téme pravideľne vrátiť. Napríklad v prípade ak v priebehu roka začnete používať iný systém a zabudnete nastaviť jeho zálohovanie pri zavedení.
V prípade ak potrebujete poradiť so zálohovaním, neváhajte nás kontaktovať.